  • CFR-25JT-52-1K6
CFR-25JT-52-1K6
advertisement
Manufacturer No:
CFR-25JT-52-1K6
HK JDW NO:
898-CFR-25JT-52-1K6
Datasheet:
CFR-25JT-52-1K6
Description:
FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
CFR-25JT-52-1K6
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -350/ +500ppm/°C
  • Resistance
    1.6kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.55 mm