  • CEI122NP-1R2MC
CEI122NP-1R2MC
advertisement
Manufacturer No:
CEI122NP-1R2MC
HK JDW NO:
738-CEI122NP-1R2MC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CEI122NP-1R2MC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CEI122NP-1R2MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    MANGANESE-ZINC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CEI122
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    6.6A
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10.7mOhm Max
  • Max DC Current
    6.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    10.7A
  • Case/Size Code
    4949
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm