  • CDV30FF103FO3
CDV30FF103FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FF103FO3
HK JDW NO:
192-CDV30FF103FO3
Datasheet:
CDV30FF103FO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FF103FO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.819Lx0.421W 20.80mmx10.70mm in order to ensure a high level of reliability.A voltage of 1kV needs to be provided for it to function properly.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 1000V in order to achieve maximum efficiency.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CDV30FF103FO3 Features
its size/dimension is 0.819Lx0.421W 20.80mmx10.70mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CDV30FF103FO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FF103FO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.421W 20.80mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    11.1mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    8242
  • Height
    23.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    10.7mm