  • CDSOT23-T15
CDSOT23-T15
advertisement
Manufacturer No:
CDSOT23-T15
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDSOT23-T15
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
CDSOT23-T15
Description:
CDSOT23-T15 datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDSOT23-T15
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.4mm
  • Base Part Number
    CDSOT23
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    17A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    30V
  • Peak Pulse Current
    17A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    17A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    16.7V
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Length
    3.04mm