  • CDS19FD302JO3
CDS19FD302JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FD302JO3
HK JDW NO:
192-CDS19FD302JO3
Datasheet:
CDS19FD302JO3
Purchasing and Inquiry
CDS19FD302JO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 8.7mm.A 0.630Lx0.210W 16.00mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.With the part, temperature coefficients of 70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDS19FD302JO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.630Lx0.210W 16.00mmx5.30mm
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS19FD302JO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FD302JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.210W 16.00mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.344 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6321
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    16mm
  • Width
    5.3mm