  • CDS15FD501JO3
CDS15FD501JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS15FD501JO3
HK JDW NO:
192-CDS15FD501JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS15FD501JO3
Purchasing and Inquiry
CDS15FD501JO3 Overview
This part has a 5.9mm terminal pitch.Due to its 0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm size/dimension, it allows for high reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.Parts with 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDS15FD501JO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS15FD501JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDS15FD501JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS15
  • Size / Dimension
    0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    500pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.234 5.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4416
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    11.2mm
  • Width
    4.1mm