  • CDS10FD151JO3
CDS10FD151JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS10FD151JO3
HK JDW NO:
192-CDS10FD151JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS10FD151JO3
Description:
CDS10 Series 150pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CDS10FD151JO3
    Select All
  • Feature
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.141 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3214
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    8.1mm
  • Width
    3.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS10
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.140W 8.10mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%