  • CDS10FD101GO3
CDS10FD101GO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS10FD101GO3
HK JDW NO:
192-CDS10FD101GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS10FD101GO3
Purchasing and Inquiry
CDS10FD101GO3 Overview
This part has a 3.6mm terminal pitch.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.319Lx0.130W 8.10mmx3.30mm.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.This electronic part's voltage rating is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CDS10FD101GO3 Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.319Lx0.130W 8.10mmx3.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS10FD101GO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • CATV
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CDS10FD101GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS10
  • Size / Dimension
    0.319Lx0.130W 8.10mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3213
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    8.1mm
  • Width
    3.3mm