  • CDS10FA331FO3
CDS10FA331FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS10FA331FO3
HK JDW NO:
192-CDS10FA331FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS10FA331FO3
Purchasing and Inquiry
CDS10FA331FO3 Overview
This part has a 3.6mm terminal pitch.The size/dimension of this module is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm in order to provide high reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 100V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.In this electronic part, the voltage is rated at 100V.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CDS10FA331FO3 Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CDS10FA331FO3 Applications
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDS10FA331FO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3416
  • Height Seated (Max)
    0.272 6.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS10
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±1%