  • CDRH62NP-8R2NC
CDRH62NP-8R2NC
advertisement
Manufacturer No:
CDRH62NP-8R2NC
HK JDW NO:
738-CDRH62NP-8R2NC
Step5Bar-code shipping tag
CDRH62NP-8R2NC
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    1.38A
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    130mOhm Max
  • Max DC Current
    1.38A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    CDRH62
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.244W 6.60mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±25%