  • CDR33BX104AKUM
CDR33BX104AKUM
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BX104AKUM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BX104AKUM
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR33 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BX104AKUM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR33
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm