  • CDR32BP911BFSP
CDR32BP911BFSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP911BFSP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP911BFSP
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BP911BFSP Overview
Temperature coefficient = 30ppm/Cel ppm/°C.1206 cases contain the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR32BP911BFSP Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP911BFSP Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP911BFSP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP911BFSP
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    910pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm