  • CDR32BP160BFSS
CDR32BP160BFSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP160BFSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP160BFSS
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BP160BFSS Overview
It has a temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C.A case of 1206 is used to package the product.Electrical part rated at DC 100V voltage.
CDR32BP160BFSS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP160BFSS Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP160BFSS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP160BFSS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    16pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm