  • CDR12BP1R3ABUP
CDR12BP1R3ABUP
advertisement
Manufacturer No:
CDR12BP1R3ABUP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR12BP1R3ABUP
Package:
Datasheet:
Description:
1.3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CDR12BP1R3ABUP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.3pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Depth
    1.4mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0606
  • Positive Tolerance
    7.6923%
  • Negative Tolerance
    7.6923%
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    35.6mm