  • CDR05BP472BJWR
CDR05BP472BJWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP472BJWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BP472BJWR
Purchasing and Inquiry
CDR05BP472BJWR Overview
Having a coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C, it is at room temperature.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.Electrical part rated at DC 100V voltage.
CDR05BP472BJWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR05BP472BJWR Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP472BJWR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP472BJWR
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2005
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1825
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm