  • CDR04BP332BKZMAT
CDR04BP332BKZMAT
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BP332BKZMAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-CDR04BP332BKZMAT
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CDR04BP332BKZMAT
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR04 3300pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BP 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BP332BKZMAT
    Select All
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/1
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.080 2.03mm
  • Thickness
    2.032mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR04
  • Published
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF