  • CDNBS16-T36
CDNBS16-T36
advertisement
Manufacturer No:
CDNBS16-T36
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDNBS16-T36
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CDNBS16-T36
Description:
CDNBS16-T36 datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDNBS16-T36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    CDNBS16
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Number of Elements
    8
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    72V
  • Clamping Voltage
    72V
  • Peak Pulse Current
    7A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    7A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Capacitance @ Frequency
    15pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V