  • CDH53-390KC
CDH53-390KC
advertisement
Manufacturer No:
CDH53-390KC
HK JDW NO:
738-CDH53-390KC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CDH53-390KC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDH53-390KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CDH53
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.205W 6.00mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    640mA
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    550mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Rated Current-Max
    0.64A