  • CD6FC101FO3
CD6FC101FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD6FC101FO3
HK JDW NO:
192-CD6FC101FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD6FC101FO3
Purchasing and Inquiry
CD6FC101FO3 Overview
Parts are measured at their terminal pitches 4.4mm.A 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm dimension and a size/dimension of 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm ensure reliability.It requires voltage - Rated DC of 300V to function fully.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD6FC101FO3 Features
a 4.4mm terminal pitch
its size/dimension is 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD6FC101FO3 Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CD6FC101FO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD6
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    4.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Size Code
    2809
  • Height
    6.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    2.4mm