  • CD5EC240DO3
CD5EC240DO3
advertisement
Manufacturer No:
CD5EC240DO3
HK JDW NO:
192-CD5EC240DO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD5EC240DO3
Purchasing and Inquiry
CD5EC240DO3 Overview
Pitch 3mm is measured on the part's terminals.Due to its 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm size/dimension, it allows for high reliability.A voltage of 300V needs to be provided for it to function properly.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD5EC240DO3 Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD5EC240DO3 Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD5EC240DO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD5
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2712
  • Height
    5.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3mm