  • CD42FD333GO3
CD42FD333GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD42FD333GO3
HK JDW NO:
192-CD42FD333GO3
Datasheet:
CD42FD333GO3
Purchasing and Inquiry
CD42FD333GO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 27mm.The size/dimension of this module is 1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm in order to provide high reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD42FD333GO3 Features
a 27mm terminal pitch
its size/dimension is 1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD42FD333GO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD42FD333GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    22.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.890 22.60mm
  • Length
    36.6mm
  • Width
    9.1mm