  • CD15FA152JO3
CD15FA152JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15FA152JO3
HK JDW NO:
192-CD15FA152JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD15FA152JO3
Purchasing and Inquiry
CD15FA152JO3 Overview
Parts are measured at their terminal pitches 5.9mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm.The voltage - Rated DC of 100V needs to be provided to fully play its function.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD15FA152JO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FA152JO3 Applications
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD15FA152JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    5025
  • Height
    10.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.429 10.90mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.4mm