  • CD12-E2GA222MYNS
CD12-E2GA222MYNS
advertisement
Manufacturer No:
CD12-E2GA222MYNS
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CD12-E2GA222MYNS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CD12-E2GA222MYNS
Description:
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD12-E2GA222MYNS
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    CD
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    250V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Thickness
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X1, Y1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C