  • CC85LA120
CC85LA120
advertisement
Manufacturer No:
CC85LA120
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CC85LA120
Package:
Datasheet:
CC85LA120
Description:
3P CONT L 120V50/60HZ 2NO2NC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC85LA120
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CC85LA120.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Operating Temperature
    -5°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC
  • Feature
    Auxiliary Contacts
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Box Lug
  • Operating Supply Voltage
    690V
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    690VAC -Max
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    85A
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V