  • CC45SL3AD561JYNN
CC45SL3AD561JYNN
advertisement
Manufacturer No:
CC45SL3AD561JYNN
HK JDW NO:
769-CC45SL3AD561JYNN
Datasheet:
CC45SL3AD561JYNN
Description:
CC45 560pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.492Dia 12.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 17950
Step5Bar-code shipping tag
CC45SL3AD561JYNN
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Additional Values
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Thickness
    5mm