  • CC18SA600-60HZ
CC18SA600-60HZ
advertisement
Manufacturer No:
CC18SA600-60HZ
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CC18SA600-60HZ
Description:
CC 3 Pole Contactor,32 A,7.5 kW,600 V Coil
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC18SA600-60HZ
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Operating Temperature
    -5°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Feature
    Auxiliary Contacts
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Power Rating
    7.5kW
  • Depth
    86mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Number of Poles
    3
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Operate Time
    12ms
  • Coil Voltage
    600VAC
  • Switching Voltage
    690VAC -Max
  • Release Time
    4ms
  • Must Operate Voltage
    510VAC
  • Contact Rating (Current)
    18A
  • Must Release Voltage
    180VAC
  • Length
    45mm
  • Width
    73.5mm