  • CC0805KRX7R7BB682
CC0805KRX7R7BB682
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R7BB682
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R7BB682
Package:
0805
Datasheet:
CC0805KRX7R7BB682
Description:
6.8nF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R7BB682
  • Package / Case
    0805
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm