  • CC0805JRNPO9BN120
CC0805JRNPO9BN120
advertisement
Manufacturer No:
CC0805JRNPO9BN120
HK JDW NO:
898-CC0805JRNPO9BN120
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805JRNPO9BN120
Purchasing and Inquiry
CC0805JRNPO9BN120 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CC0805JRNPO9BN120 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0805JRNPO9BN120 Applications
There are a lot of Yageo CC0805JRNPO9BN120 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0805JRNPO9BN120
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    600μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm