  • CC0805JKNPO9BN682
CC0805JKNPO9BN682
advertisement
Manufacturer No:
CC0805JKNPO9BN682
HK JDW NO:
898-CC0805JKNPO9BN682
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805JKNPO9BN682
Description:
CC 6800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 9357
Step5Bar-code shipping tag
CC0805JKNPO9BN682
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm