  • CC0603JRNPO9BN103
CC0603JRNPO9BN103
advertisement
Manufacturer No:
CC0603JRNPO9BN103
HK JDW NO:
898-CC0603JRNPO9BN103
Datasheet:
CC0603JRNPO9BN103
Purchasing and Inquiry
CC0603JRNPO9BN103 Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 50V can be used for operation.
CC0603JRNPO9BN103 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603JRNPO9BN103 Applications
There are a lot of Yageo CC0603JRNPO9BN103 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC0603JRNPO9BN103
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm