  • CC0603DRNPO9BN6R8
CC0603DRNPO9BN6R8
advertisement
Manufacturer No:
CC0603DRNPO9BN6R8
HK JDW NO:
898-CC0603DRNPO9BN6R8
Datasheet:
CC0603DRNPO9BN6R8
Purchasing and Inquiry
CC0603DRNPO9BN6R8 Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.The insulation resistance of this capacitor is given by the difference between the resistances of two conductors or two sections of conductors separated by an insulating material.
CC0603DRNPO9BN6R8 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603DRNPO9BN6R8 Applications
There are a lot of Yageo CC0603DRNPO9BN6R8 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603DRNPO9BN6R8
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm