  • CC0402MRX5R8BB225
CC0402MRX5R8BB225
advertisement
Manufacturer No:
CC0402MRX5R8BB225
HK JDW NO:
898-CC0402MRX5R8BB225
Datasheet:
CC0402MRX5R8BB225
Purchasing and Inquiry
CC0402MRX5R8BB225 Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.With a voltage of 25V, it can operate.
CC0402MRX5R8BB225 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0402MRX5R8BB225 Applications
There are a lot of Yageo CC0402MRX5R8BB225 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0402MRX5R8BB225
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C