  • CC0402KRX7R8BB221
CC0402KRX7R8BB221
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R8BB221
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R8BB221
Package:
0402
Datasheet:
CC0402KRX7R8BB221
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R8BB221 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Positive tolerance exhibits 10% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30 ppm/°C.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CC0402KRX7R8BB221 Features
a tolerance of 10%
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0402KRX7R8BB221 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R8BB221 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R8BB221
    Select All
  • Positive Tolerance
    10%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    25V