  • CC0402KRX7R7BB223
CC0402KRX7R7BB223
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R7BB223
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R7BB223
Datasheet:
CC0402KRX7R7BB223
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R7BB223 Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.The insulation resistance of this capacitor is 100GOhm (100GOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
CC0402KRX7R7BB223 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0402KRX7R7BB223 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R7BB223 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R7BB223
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1995
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    500μm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Dissipation Factor
    3.5 %
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm