  • CBR05C120JAGAC
CBR05C120JAGAC
advertisement
Manufacturer No:
CBR05C120JAGAC
HK JDW NO:
417-CBR05C120JAGAC
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
CBR05C120JAGAC
Purchasing and Inquiry
CBR05C120JAGAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
CBR05C120JAGAC Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
CBR05C120JAGAC Applications
There are a lot of KEMET CBR05C120JAGAC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CBR05C120JAGAC
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    CBR05 SMD RF C0G
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    1313
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    1.3mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.2954mm