  • CB187D0475KBC
CB187D0475KBC
advertisement
Manufacturer No:
CB187D0475KBC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB187D0475KBC
Package:
6054
Datasheet:
Description:
4.7μF Film Capacitor 10% 6054 POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CB187D0475KBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    6054
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    13.7mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    7.2mm
  • Length
    15.3mm