  • CA064C471K5GAC7800
CA064C471K5GAC7800
advertisement
Manufacturer No:
CA064C471K5GAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CA064C471K5GAC7800
Package:
0612 (1632 Metric)
Purchasing and Inquiry
CA064C471K5GAC7800 Overview
Sitting at 0.035 0.90mm height, the maximum height is reached.Size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm is used.The chip is rated at 50V voltage.In terms of temperature coefficient, it is C0G NP0.In a 0612 (1632 Metric) case, the product is packaged.The voltage rated for this electrical part is 50V.
CA064C471K5GAC7800 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
CA064C471K5GAC7800 Applications
There are a lot of KEMET CA064C471K5GAC7800 applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA064C471K5GAC7800
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Circuits
    4
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2004mm