  • C921U102KZYDBAWL40
C921U102KZYDBAWL40
advertisement
Manufacturer No:
C921U102KZYDBAWL40
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C921U102KZYDBAWL40
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C921U102KZYDBAWL40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C900AC SFTY X1-440 Y2-300
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    1000pF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3520
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    5mm