  • C5750X7R1H475MT
C5750X7R1H475MT
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7R1H475MT
HK JDW NO:
769-C5750X7R1H475MT
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 15909
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7R1H475MT
    Select All
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2220
  • Height
    2mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Published
    2001
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C