  • C4AF1BW5150F3JK
C4AF1BW5150F3JK
advertisement
Manufacturer No:
C4AF1BW5150F3JK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4AF1BW5150F3JK
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
FILM CAP AC, 15 UF, 10%, 250 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AF1BW5150F3JK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    C4AF
  • Size / Dimension
    1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    15 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.4 mOhms
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    250V