  • C4532C0G2J103K160KA
C4532C0G2J103K160KA
advertisement
Manufacturer No:
C4532C0G2J103K160KA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C4532C0G2J103K160KA
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
C 10000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Quantity:
In Stock : 373
Step5Bar-code shipping tag
C4532C0G2J103K160KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    10000pF
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm