  • C44BXFP4100ZB0J
C44BXFP4100ZB0J
advertisement
Manufacturer No:
C44BXFP4100ZB0J
HK JDW NO:
417-C44BXFP4100ZB0J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C44BXFP4100ZB0J
Description:
C44B 1μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Threaded, Male 2400V 2.4kV-DC 1000V 1kV-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis, Stud
Step5Bar-code shipping tag
C44BXFP4100ZB0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    THREADED STUD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C44B
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 1000
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    2400V 2.4kV
  • Terminal Pitch
    22.3mm
  • Voltage - Rated AC
    1000V 1kV
  • Lead Pitch
    22.3012mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5mOhm
  • Lead Spacing
    0.878 22.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2400V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    1000V
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm
  • Length
    100mm