  • C410C122J1R5TA
C410C122J1R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C410C122J1R5TA
HK JDW NO:
417-C410C122J1R5TA
Description:
1.2nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
C410C122J1R5TA
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    4.32mm