  • C350C475M5R5TA
C350C475M5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C350C475M5R5TA
HK JDW NO:
417-C350C475M5R5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C350C475M5R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    5020
  • Height
    14.22mm
  • Length
    12.7mm