  • C350C395M5U5HA
C350C395M5U5HA
advertisement
Manufacturer No:
C350C395M5U5HA
HK JDW NO:
417-C350C395M5U5HA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
3.9μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C350C395M5U5HA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2008
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.9μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    5020
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.08mm
  • Length
    14.22mm
  • Width
    12.7mm