  • C340C393J5G5CA
C340C393J5G5CA
advertisement
Manufacturer No:
C340C393J5G5CA
HK JDW NO:
417-C340C393J5G5CA
Datasheet:
C340C393J5G5CA
Description:
GoldMax 300 Comm C0G 0.039μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.290Lx0.150W 7.36mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C340C393J5G5CA
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm C0G
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.150W 7.36mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.81mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4015
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    10.16mm