  • C340C224MCR5TA
C340C224MCR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C340C224MCR5TA
HK JDW NO:
417-C340C224MCR5TA
Description:
GoldMax 300 Comm X7R HV 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.400Lx0.270W 10.16mmx6.85mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 753
Step5Bar-code shipping tag
C340C224MCR5TA
    Select All
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.86mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4027
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.270W 10.16mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±20%