  • C3225X7R2E224K200AE
C3225X7R2E224K200AE
advertisement
Manufacturer No:
C3225X7R2E224K200AE
HK JDW NO:
769-C3225X7R2E224K200AE
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3225X7R2E224K200AE Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
C3225X7R2E224K200AE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C3225X7R2E224K200AE Applications
There are a lot of TDK Corporation C3225X7R2E224K200AE applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C3225X7R2E224K200AE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C