  • C3216X7R1H475M160AE
C3216X7R1H475M160AE
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7R1H475M160AE
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216X7R1H475M160AE
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X7R1H475M160AE Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C3216X7R1H475M160AE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3216X7R1H475M160AE Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X7R1H475M160AE applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7R1H475M160AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.905mm