  • C3216X7R1C106K160AE
C3216X7R1C106K160AE
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7R1C106K160AE
HK JDW NO:
769-C3216X7R1C106K160AE
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
C 10μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 1648
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7R1C106K160AE
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.905mm